Založ si blog

O strate priateľov alebo o ľuďoch, čo nás posúvajú ďalej

Pozerávala som Beverly Hills 902 10. Pozerávala som ho z rôznych dôvodov, prvú sériu najmä preto, že sa vďaka nemu predo mnou otváral svet, ktorý som dovtedy nepoznala. Obľúbila som si hrdinov, prirástli mi k srdcu. V ďalších častiach sa však niektorí definitívne stratili, niektorí pribudli, niektorí odišli iba dočasne, všetko sa to premlelo tak, že som znechutená na seriál napokon zanevrela.

S odstupom času som si uvedomila, že to tak nejako chodí aj v ľudskom živote. V každej jeho etape stojí pri nás niekto iný. Kým v istom období lipneme na kamarátke, ktorá sa spolu s nami túla mestom, o niekoľko mesiacov neskôr máme blízko ku kamarátovi, čo nás zásobuje dobrými filmami a je ochotný zúčastniť sa každej akcie v meste. Po čase sa i on vyparí z našej každodennosti a pribudne ktosi nový, napr. človek fanaticky zaujatý lietadlami či posadnutý kozmetikou… Nejde však len o záľuby, ide o jeho pohľad na život, o jeho vnímanie nás samých, o jeho hodnotenie našej existencie, o naše spoločné zážitky.

Mnohokrát sa pozerám na plochu svojho monitoru, pozerám sa do šuplíkov svojej skrinky. Nachádzam priečinky alebo škatule, v ktorých sú veci akosi prapodivne spojené s minulosťou, s časom, keď sme tie veci dostali, keď boli pre nás dôležité, keď sme si mysleli, že sa bez nich nezaobídeme. Každá skladba v priečinku, každá fotografia, každý list, každá hračka, všetky maličkosti majú svoj význam, sčasti zapadnutý prachom, sčasti z neho vystupujúci a pripomínajúci sa. Za každou takouto hŕbou cítim však aj bolesť – z odlúčenia, zo straty, z posledných spoločne strávených chvíľ. Aj keď sa ľudia v našom živote menia, aj keď tu vravím, že je to prirodzený a nutný kolobeh, v realite sa nedá jedna postava okamžite zameniť druhou, nedá sa preseknúť dej a vytvoriť novú pre diváka (čiže vlastne aj pre nás samých) príťažlivú sériu. Od malička ma rozkamarátenia bolia, od malička sa ich bojím, od malička sa pokúšam s nikým nenadviazať skutočne otvorený kamarátsky vzťah, lebo kdesi v podvedomí mi neustále bliká svetielko, že raz i tak toto obdobie prejde a všetky naše tajomstvá, ktoré sme pred kýmsi vyriekli, sa vlastne stanú nepodstatnými a zabudnutými, potrestanými za ich obyčajnosť.

Určite existujú aj ľudia, ktorí spoznali kamarátov na celý život. Áno, počula som o nich, dokonca som o nich aj čítala, nikdy som však nikoho takého reálneho nestretla.

Človek sa pravdepodobne musí posúvať ďalej. A pravdepodobne práve vďaka tým novým ľuďom, ktorých stretáva. Dáva im šance zasiahnuť do svojho života, prijíma výzvy, čo mu dávajú. Vnáša ich do svojich bežných starostí, delí sa s nimi o dni. Nie je teda správne brať tie šance ani iným, nie je správne brániť im v nových možnostiach, no nie je správne brať ich ani sám sebe a ignorovať zmeny, ktoré sa vôkol nás kopia. Ak stojíme na onej križovatke trápiaci sa nad odchodom jedného z našich kamarátov, možno sa stačí iba poobzerať, či ktosi iný nečaká na šancu, čo mu dáme. A s plným presvedčením si dovolím tvrdiť, že sa tam isto ktosi taký nájde.

Napriek všetkým stratám vo svojom živote, poznám ľudí, ktorí sa z toho môjho seriálu „Beverly Hills“ na niekoľko častí či sérií stratili, no ak sa znovu v jednej z jeho epizód ukážu, dokážeme spolu komunikovať tak, akoby sme pokračovali v téme spred mnohých dielov, akoby sa nič medzi tým neodohralo. Týchto ľudí si vážim a týmto ľuďom som i tak ochotná dať v tom vlastnom príbehu novú šancu.

>„Prečo ľudia pália mosty? Prečo len sú takí sprostí?“<

Spieva Richard Müller a má pravdu. Nikdy netreba spáliť most, rozhádať sa a zabudnúť. Lebo nech sú tí ľudia v našich životoch hoci iba epizodickými postavami, majú svoj význam a svoju „prácu“… a nikde nie je napísané, že ten význam a „prácu“ už do tohto času úplne dokončili… 🙂

„Seriálová“ reklama

19.07.2013

Mám rada inovatívne nápady. Mala som rada aj Búrlivé víno. Áno, používam minulý čas, pretože sa mi páčila iba prvá séria, ktorá mala zostať jedinou. Mal to byť seriál v duchu telenovely viac »

Možno by pomohlo zaviesť nám cenzúru. . .

02.12.2012

...cenzúru na reklamy, cenzúru na zahraničné filmy, o zahraničných televíznych programoch ani nehovoriac. Skrátka, zaviesť cenzúru na všetko, čo nám pripomína, že by sme niečo naviac mohli viac »

O francúzskej a izraelskej minerálke. . .

03.10.2012

Chcela som si v práci kúpiť minerálku. V našom bufete. Chcela som si kúpiť slovenskú minerálku, keďže si o slovenských minerálkach naozaj myslím, že sú kvalitné Pani v bufete sa na mňa viac »

Venezuela, Maduro,

Inflácia vo Venezuele prekročila milión percent

11.12.2018 07:21

Medziročná miera inflácie vo Venezuele v novembri dosiahla 1,3 milióna percent.

Sydney, Austrália, ponorka

Tínedžera poslali za mreže za plánovanie teroristického útoku v Austrálii

11.12.2018 07:17

Mladík dostal 16-ročný trest odňatia slobody s tým, že 12 rokov nebude môcť požiadať o podmienečné prepustenie.

mäso, nákupy, hydina, supermarket

VIDEO: Hydinárstvo ide dolu vodou

11.12.2018 07:00

Nad slovenským hydinárstvom sa sťahujú mraky. Krajina, ktorá nevie, čo s obilím a vo veľkom ho vyváža, obratom dováža mäso.

Libra

Libra dopláca na brexitovú neistotu, je na 20-mesačnom minime

11.12.2018 06:54

Kurz britskej libry padol na najnižšiu úroveň od apríla 2017 po tom, čo premiérka Mayová odložila hlasovanie o dohode o brexite.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 85
Celková čítanosť: 187614x
Priemerná čítanosť článkov: 2207x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy