Založ si blog

Slovak Truman show

Občas mám skutočne obavu, že žijem v Truman show. Niežeby mi prekážalo, že sa stávam ústrednou postavou nejakej zvláštnej skrachovanej zábavnej relácie, ale skôr ma prepadajú návaly strachu, že v niečom podobnom žijeme tu na Slovensku my všetci. A že nás vlastne ani nikto nesleduje, a práve z toho dôvodu sa tu vôkol nás deje toľko nezvyčajných paranormálnych javov.

Televízne noviny po niekoľkých pokusoch dozvedieť sa niečo nové zo sveta radšej nepozerám, aj keď z čisto praktického hľadiska – pobaviť sa – ich občas zapnem. Je to síce taký smiech cez slzy, ale keďže mi z výplaty na žiaden iný kultúrny zážitok nezostáva, i tých niekoľko desiatok minút abnormality stojí za to.

Do slovenského vodárenského priemyslu (ak si to správne pamätám) vstúpil neznámy subjekt a narobil tam „galibu“. Normálne si tam vošiel a… nič. Len sa musíme zmieriť z dôsledkami tohto jeho vstupu. Ale kto to je? Prečo je neznámy? A prečo neznámym aj zostal? Alebo je to nejaký prepracovaný príslušník tajnej mimozemskej civilizácie, ktorého identitu skutočne radšej nesmieme odhaliť? Jejda, akú radosť by mala NASA, keby o tomto našom subjekte vedela! Veď po prvé, oni majú v tej Amerike len samé objekty a my, my sme už dávno aj v tomto smere pokročili a našli sme si neidentifikovateľný subjekt, ktorý možno – dokonca – ani nelieta.

Alebo naše vajíčka, teda nie naše, ale nemecké. Pravdepodobne je Slovensko na tom už skutočne tak zle, že si nevieme vychovať ani naše vlastné sliepky, ktoré by nám znášali naše vlastné slovenské vajcia. Či sme natoľko posadnutí konzumom vajec, že nám naša produkcia nestačí? Nie, nepýtam sa, rozumiem. Máme určite nejaké európske normy, pre ktoré musia naše vajcia spolu s naším mliekom, cukrom, soľou a neviem čím všetkým tiecť dolu potokom. Tak nám treba! Aj tak si o ničom slovenskom nemyslíme, že je dobré.

Investigatívny reportér, ktorý by podľa môjho názoru mal naozaj radšej snoriť za príčinami problémov, ktoré nás tu bombardujú zo všetkých strán, si vyjde na obhliadku do terénu, kde našli mŕtve dievča. Situácia je to mimoriadne neradostná a divák chce naozaj poznať detaily. Upútavka na jeho reportáž ich aj sľubuje, lenže namiesto relevantnej informácie sa divák dozvie päť názorov okolostojacich náhodných chodcov. Netuším, na čo je takáto správa dobrá, iba ak na vyplnenie pridlhého vysielacieho času.

V momente, keď som však dnes sedela v predraženej bratislavskej MHD a vodič vykukol spoza okienka a všetkých nás okríkol, aby sme mu láskavo vysvetlili cestu na konečnú, lebo on tam nikdy nebol, a ak tak nespravíme, odvezie nás inam, som však o existencii Truman show takmer prestala pochybovať. Cena lístkov astronomicky stúpa, cena všetkého astronomicky stúpa, výška platov viditeľne klesá… a Slovák na to všetko hľadí s otvorenými ústami neschopný slova. Samozrejme, poradili sme mu, veď predstava, že nás odvezie inam a my z našich pár voľných hodín, ktoré netrávime v práci, stratíme dobrú polovicu, nás presvedčila, že nemáme na výber… ale kam sme sa to, ako spoločnosť, dostali?

A novinári si opäť pripravia ďalšie vydanie televíznych novín plné „akčných“ správ, ktoré neriešia nič. Alebo napíšu článok o šatách z plesovej sezóny či famóznu reportáž o prvom mieste v akejkoľvek súťaži. Nenapadne im, že práve oni majú jedinečnú príležitosť niečo zmeniť, na niečo upozorniť, dať podnet k riešeniu, netrápi ich, že touto šancou mrhajú. Veď kde niet divákov, niet ani kontroly, a preto… preto to všetko vôkol nás tak záhadne „dobre“ vyzerá.

Kiež by to bola iba nejaká televízna show, na ktorej sa napríklad bavia americkí diváci. Aspoň by to dávalo aký-taký zmysel. Lenže je to realita, suchá a boľavá, a my namiesto toho, aby sme ju menili, len tak zúfalo hľadíme pred seba. A vlastne, možno už ani na žiadnu zmenu nemáme síl…

„Seriálová“ reklama

19.07.2013

Mám rada inovatívne nápady. Mala som rada aj Búrlivé víno. Áno, používam minulý čas, pretože sa mi páčila iba prvá séria, ktorá mala zostať jedinou. Mal to byť seriál v duchu telenovely alebo v duchu klasiky československej seriálovej tvorby, ucelený príbeh, ktorý má hlavu aj pätu, začiatok aj koniec. Aspoň podľa mňa. Nazdávam sa totiž, že akékoľvek umelé [...]

Možno by pomohlo zaviesť nám cenzúru. . .

02.12.2012

…cenzúru na reklamy, cenzúru na zahraničné filmy, o zahraničných televíznych programoch ani nehovoriac. Skrátka, zaviesť cenzúru na všetko, čo nám pripomína, že by sme niečo naviac mohli chcieť, že by sa nám čosi nové a drahšie páčilo. Iba tak je možné, že by sme prestali my, Slováci, obsadzovať popredné priečky v hitparáde pesimistickosti. Prečo sme vlastne [...]

O francúzskej a izraelskej minerálke. . .

03.10.2012

Chcela som si v práci kúpiť minerálku. V našom bufete. Chcela som si kúpiť slovenskú minerálku, keďže si o slovenských minerálkach naozaj myslím, že sú kvalitné Pani v bufete sa na mňa zachmúrene pozrela a oznámila mi, že slovenskú vodu nemajú, ale majú nejakú francúzsku a izraelskú, vraj veľmi dobrú, že mám skúsiť. Odmietla som s tým, že sa teda vrátim [...]

Severná Kórea / test / armáda / raketa /

Kórea a USA v reakcii na severokórejský test odpálili štyri rakety

05.10.2022 06:46

Utorkový severokórejský test, ktorý bol piatym počas desiatich dní, ostro odsúdili tak Spojené štáty, ako aj NATO.

vojna na Ukrajine, Rusko, mobilizácia

ONLINE: USA zatiaľ nevidia snahu Rusov použiť jadrové zbrane

05.10.2022 06:15, aktualizované: 06:35

USA berú vážne každé slová o použití jadrových zbraní, ale nemajú ani náznaky, že by sa Rusko chystalo okamžite použiť jadrové zbrane.

Tomáš Taraba

Taraba Matovičovi určite nepomohol zadarmo a čoskoro sa to ukáže, tvrdí politológ

05.10.2022 06:15

Politológ Tomáš Koziak tiež hovorí, že demonštratívny nesúhlas s Matovičom zo strany jeho deviatich poslancov z klubu OľaNO netreba brať na ľahkú váhu.

Hollywood

Hollywood je opäť Hollywoodom. Ikonický nápis sa dočkal renovácie

04.10.2022 23:17

Americké LA čakajú oslavy stého výročia osadenia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 85
Celková čítanosť: 250444x
Priemerná čítanosť článkov: 2946x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy