Založ si blog

Pod povrch? (poviedka)

Stála na zastávke. Jemne sa dotkla svojich pier a skúmala odraz siluety štíhleho tela v skle. Páči sa sama sebe? Páči sa iným? Áno, snáď. Muž, čo prešiel vôkol, si ju všimol. Zastavil sa pohľadom na jej nohách bez toho, aby si to vôbec uvedomil. Potriasla hrivou načesaných vlasov a stála ďalej.

Zo sveta, v ktorom žila, jej zostalo už len toto. Zostal jej výzor, vonkajšia šupka, nanesená farba na lícach, škatuľka z oblečenia, ktorému prikladala vážnosť. Ako kedysi nenávidela ženy, čo si zakladali na výzore, čo investovali peniaze do šiat, čo sa pred odchodom z domu skontrolovali päťkrát v zrkadle! A dnes to robila sama. Oveľa dôkladnejšie a oveľa pozornejšie ako iné. Hlúpy paradox!

Aj v autobuse si ju všimli. Zopár mužských pohľadov ocenilo jej neúprosnú snahu vyzerať dobre. Mala štyridsať, ale ten vek na jej tvári nebolo vidno. Stratil sa v časopriestore, medzi stým a dve stým sklamaním zo života. Písavala básne, do ktorých vkladala lásku, pretože iba tej verila. Chodievala do domova s deťmi starať sa o ne, lebo bola presvedčená, že tak nájde zmysel života. Chcela mať rodinu. Chcela dávať nádej všetkým, ktorí žili vôkol nej, túžila mať zamestnanie, čo by nebolo len čiarkou v zázname pre sociálnu poisťovňu, ale činnosťou, ktorú iní potrebujú. Ach, koľká naivita! Koľká bolesť! Prešla si rukou po vlasoch. Potrebovala si odhrnúť prameň z čela. Aj na to malé gesto zareagoval pán, ktorý sedel vedľa. Usmial sa na ňu. Páčila sa mu? Ktovie…

Chcela sa páčiť iba jednému. Vtedy, dávno. Dnes už nie! Dnes sa chcela páčiť všetkým. Kedysi riskla svoj osud v teplákoch a tričku. Pobehovala po byte s metličkou v ruke a spievala si spolu s rádiom, spokojná a šťastná. Myslela si, tak ako väčšina žien, že vyčistené poličky, poliate kvety a pripravené jedlo zaistia jej pohodlný život. Domnievala sa, že ak vloží do vzťahu všetku lásku, oplatí sa jej to pokojom a radosťou, po ktorých tak túžila. S naivitou a pokorou skladala tašky s nákupom dôsledne vedľa seba, vybaľovala jogurty najrôznejších chutí, snívala o raňajkách v jednej posteli s ním. A akosi nikdy, aj keď žili vedľa seba, tie raňajky podľa jej predstáv nenastali. Nič, čo mala vo svojich predstavách, sa nestalo. Všetko bolo čiernobielejšie, všetko bolo smutnejšie, všetko malo inú podobu, ako si vysnívala. Len to oblečenie, to oblečenie, tie šminky, ten mejkap, tá farba vlasov ju nesklamali! Každá iná túžba jej podložila nohy, každý sen ju roztrhal na franforce, obrazne povedané, iba v duši.

Z autobusu vystúpila so vztýčenou hlavou. Pred niekoľkými rokmi si ani nevedela predstaviť, ako by tak rovno mohla kráčať. Zdalo sa jej to namyslené, choré? Mať vysoké podpätky, nebáť sa húpavých pohybov, čo videla iba na prehliadkových mólach – nemysliteľné. Dnes to bola jej jediná realita. Jediné potešenie, jediný dôvod na slabý úsmev.

Keď našla svojho manžela v posteli s inou. Keď kvôli tomu preplakala niekoľko nocí, niekoľko dní, niekoľko týždňov či mesiacov. Keď bojovala s ním, s jeho predstavou o nej samej i sama so sebou, strácala postupne všetko, čo mala. Ideály, sny, presvedčenia. Unavenú a zničenú ju vyhodili z práce. Dali jej najavo, že majú miesto pre životaschopnejšie, silnejšie ženy. So sklonenou hlavou odišla.

Otvorila si svoj notebook, pustila sa do práce, bez ktorej by väčšina ľudstva prežila, vlastne, bez ktorej by prežil asi každý. Odpila si z veľkého plastového pohára kávu, jazykom prebehla po natretých perách. Pôsobila spokojne a vyrovnane. Tak, ako to od nej väčšina čakala. Čo na tom, že vo vnútri krvácala z každej rany, ktorú jej život kedy zasadil? Čo na tom, že jej vizáž bola v úplnom kontraste s jej vnútrom? Koho to zaujíma… Odpila si z kávy a nahliadla do zoznamu telefónnych čísel, ktoré musí dnes obvolať.

Ozval sa mobil. Sms: „Rád by som sa s tebou stretol. Chýbaš mi.“ Jej bývalý manžel, písaval jej pravidelne. Ozýval sa v nádeji, že zlomí škrupinu, ktorú si tak starostlivo vybudovala, do ktorej investovala všetok svoj smútok a slzy. Och, nikdy viac! Nikdy viac do svojho vnútra nikoho nepustí. „Uvidíme, ozvem sa,“ odpísala bez rozmýšľania a mysľou zablúdila k šatám, ktoré jej naskočili ako reklama na nete. Pekné, fialové…

„Ako jej je dobre,“ pošepla kolegyňa inej kolegyni pri stole o dva telefóny ďalej, „ten jej pokoj, tú vyrovnanosť, ten záujem o zbytočnosti by som brala.“ Aneta sa na obe usmiala. Toto je to, čo má. Falošnú ilúziu, ktorá dáva iným nádej, že existuje šanca byť šťastný. Podvolila sa želaniu väčšiny, pravidlám sveta. Veď aj tak nikto pod povrchom nepátra, i tak nikoho to, čo je vo vnútri, nezaujíma. Tie fialové šaty sú za dobrú cenu, ešte k nim tak zohnať topánky…

“Seriálová” reklama

19.07.2013

Mám rada inovatívne nápady. Mala som rada aj Búrlivé víno. Áno, používam minulý čas, pretože sa mi páčila iba prvá séria, ktorá mala zostať jedinou. Mal to byť seriál v duchu telenovely viac »

Možno by pomohlo zaviesť nám cenzúru. . .

02.12.2012

...cenzúru na reklamy, cenzúru na zahraničné filmy, o zahraničných televíznych programoch ani nehovoriac. Skrátka, zaviesť cenzúru na všetko, čo nám pripomína, že by sme niečo naviac mohli viac »

O francúzskej a izraelskej minerálke. . .

03.10.2012

Chcela som si v práci kúpiť minerálku. V našom bufete. Chcela som si kúpiť slovenskú minerálku, keďže si o slovenských minerálkach naozaj myslím, že sú kvalitné Pani v bufete sa na mňa viac »

Plyn, Varič, Horák

Ukrajina začala odoberať zo Slovenska menej plynu

28.04.2017 13:49

Ukrajina začala zo Slovenska odoberať menej zemného plynu. V apríli to už bola len približne štvrtina objemu, ktorý odobrala v I. štvrťroku.

fico, richter

Fico: Slovensku sa ekonomicky darí. Pocíti to každý Slovák

28.04.2017 13:35

Vláda chce výraznejšie zvýšiť minimálnu mzdu, zaviesť štedrejšie odmeňovanie za prácu v noci či stanoviť príplatky za prácu v sobotu a nedeľu.

lieky, lekáreň

Bratislavská župa bude označovať ordinácie a lekárne špeciálnou nálepkou

28.04.2017 13:23

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) spustil pilotný projekt dobrovoľného označovania ordinácií a lekární špeciálnou nálepkou.

SNS: Vzah ku koalícii

Matovič vyzval Danka, aby odstúpil. Neurobil tak, čaká ho odvolávanie

28.04.2017 13:08

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) sa postu šéfa NR SR nevzdal, opozícia tak iniciuje mimoriadnu schôdzu, na ktorej sa mu pokúsi vyjadriť nedôveru.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 85
Celková čítanosť: 165327x
Priemerná čítanosť článkov: 1945x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy